Последни публикации

Кратък наръчник за родители на първокласници

Няма коментари

„Да си първокласник – то не е шега. Колко много грижи имам аз сега.“

се казваше в едно стихотворение от детските ми години.

Вече като родител осъзнах, че първокласник не е предизвикателство само за децата, но и за родителите. Порастването на детето, промяната на средата, предстоящите изпити и оценки са все фактори, които предизвикват безпокойство.

Ето как можем да помогнем на себе си и на детето да бъде усмихнато и уверено.

  1. Започнете плавно и отдалече да подготвяте детето за училище. Преподредете играчките му и заедно определете шкафче за учебници и тетрадки. Вземете го със себе си в книжарницата и му разяснете кое за какво ще му послужи в училище и от какво има нужда.
  2. Заедно още вечерта подгответе дрешките или униформата, с които детето ще ходи на училище. Така няма да се налага сутрин да губите време за избор. Определете едно конкретно място, на което те ще стоят, заедно с приготвената с учебници раница.
  3. Сутрин, по-добре събудете детето 10 минутки по-рано, нека има възможност да се разсъни, да Ви гушне, да му кажете няколко мили и насърчителни думи за добро начало на деня.
  4. Бъдете съпричастни към емоциите и вълненията на детето – разкажете му за Вашите преживявания като първокласници, споделете му някои забавни ситуации в училище.
  5. Насърчавайте детето си – предстои му да се сблъска с много нови неща – нови учителки, нов режим, нови приятели, нови отговорности.
  6. Подкрепяйте детето си и му вдъхвайте увереността, че дори и да прави грешки, това е нещо нормално, че е част от пътя му. Важното е да си вземе поука от тях и да върви напред.
  7. Вярвайте в детето си, изслушвайте го внимателно. Понякога то има нужда да ни сподели важна за него ситуация, която ние бихме могли да омаловажим и да го прекъснем с досадния за почти всяко дете въпрос: „Какво яде днес?“ или „Изяде ли си всичко“.
  8. Ако пък не му се споделя всеки ден, не го насилвайте да Ви дава отчет на въпроса: „Как мина днес?“
  9. Опитайте се да изградите отношения на доверие и добра комуникация с учителката на детето Ви. Дори нещо в подхода й да не Ви допада, избягвайте да го коментирате пред детето. То има нужда да уважава учителката си, да бъде спокойно и да вярва, че сте избрали най-доброто за него училище.
  10. Интересувайте се от съучениците му и се опитайте да опознаете родителите на другите деца в класа. Това създава добра учебна атмосфера, чувство за общност, спокойствие за децата и за родителите.
  11. Бъдете умерени в изискванията си към детето. Прекалената родителска амбиция понякога може да Ви изиграе лоша шега и да доведе до преумора у детето, усещане за несправяне и загуба на самочувстие.
  12. Дайте време на детето си да се адаптира със своето си темпо.
  13. Бъдете търпеливи и последователни, изграждайте добри навици във Вашия първоласник.

На добър час, първокласници! Успех, мили родители!

 

Автор: Невена Басарова-Дичева

kidsadminКратък наръчник за родители на първокласници

Подобни Публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *