Последни публикации

Амбициозната майка възпитава неуверени деца, а подкрепящата майка възпитава амбициозни деца

Няма коментари

Предлагаме на Вашето внимание едно интервю с на Първа Детска Академия за Добри Обноски пред сп. Business Lady, в което ще намерите полезна информация относно възпитанието на децата и изграждането на ценности:

  1. Госпожо Басарова, намират ли приложение християнските ценности и добродетели в работата ви с децата и цялостната дейност на Академията?

Разбира се, тъй като християнските ценности всъщност са общочовешки, не може да не намират приложение в работата на Академията и в обучението на децата. Всичко, свързано с добротата, уважението към другия, включително и уважението към религията на другия, са неща, на които обръщаме подобаващо внимание. Да си призная обаче, малко се отдалечаваме от идеята за смирението. Защото изграждането на успешна личност минава през отстояване на собствените си позиции и създаване на консенсус. Тоест – разбирателството с околните да се основава на съгласие, а не просто на приемане на тяхната позиция.

  1. Къде е мястото на обществената отговорност и съпричастност в ежедневието на хората и бизнеса?

Мисля, че е хубаво всеки да намери своя начин да прави добро и да бъде социално отговорен. Едни правят дарения, други работят доброволно в името на нещо, трети повишават информираността. Така че директно на въпроса – мястото на обществената отговорност в ежедневието е значимо. Все по-важно за успеха на един бизнес става това, той да работи и за благото на обществото. И все по-важна характеристика на успешната личност е това да дава и да помага.

  1. Смятате ли, че добротата и човечността на индивидуално ниво одухотворяват личността и работят за нейния просперитет в личния и професионалния живот?

Определено смятам така. На първо място, човечността ни помага по-лесно да преодоляваме трудностите по пътя, в което се включва и умението бързо да преодоляваме разочарованията си от определени хора в личен и професионален план. Няма лоши хора, има лоши ситуации. И на второ място, човечността и емпатията ни позволяват по-лесно и по-ефективно да общуваме. Ако това не е важна предпоставка за просперитет, кое е?

  1. Преди дни проведохте семинар за мъдри родители „Как да НЕ отгледаш НЕхранимайко“. Какво Ви провокира да изберете точно тази тема? Споделете някои полезни ходове как да НЕ възпитаваме НЕхранимайко?

Темата на семинара е изключително важна и интересът към него го доказа. Полезни ходове? Те не са малко. Личният пример, споделената отговорност, споделените емоции и възпитаването на самостоятелност са все неща, на които един мъдър родител добре да обърне внимание. Но най-важното е да очертае ясна граница между правилата и свободата. Това може да стане посредством методиката „Гъвкава дисциплина“, специално разработена от мен, която учи как да възпитаваме в децата дисциплина и уважение към правилата, и в същото време им даваме свободата и простора да се развиват.

  1. Споделете своя опит, препоръки и практически съвети как родителите да скъсят дистанцията с децата си и да улеснят общуването помежду си?

Не е задължително винаги да скъсяват дистанцията. Според мен родителят не може и не бива да бъде приятел на детето. Той е много повече от това. Задължително обаче е изграждането на отношения на зачитане и уважение. Ние сме личности, но и децата ни са личности. Да, до определен момент те зависят много от нас. Но както казвам, амбициозната майка възпитава неуверени деца, а подкрепящата майка възпитава амбициозни деца. Това е пътят.

  1. През добрите обноски и адекватното общуване в детството до изграждането на успешни личности като възрастни. Това ли е най-прекият път към щастието и Вашата лична кауза?

Това е пътят и той изобщо не е пряк .Той е осеян с много трудности, с лична несигурност, с въпроси „Така ли трябваше да го направя? Постъпих ли правилно?“. Знаете ли колко много майки често, когато се скарат на децата си с рязък тон, после се прибират в спалнята се обвиняват за това плачат? За съжаление няма как да се родим мъдри родители, нито пък в училище или в университета да ни научат на това. За щастие, има места като Академия за Добри Обноски, където помагаме на родителите да възпитават добри и успешни деца.

  1. Какви според вас са най-честите проблеми, с които се сблъскват родителите и как да се справят с тях?

Проблемите са най-различни – от недостиг на средства дори за нещо съвсем дребно до презадоволено дете, което не цени това, което има и не умее да се радва на прекрасни преживявания. От неспособност детето да се социализира до хиперактивност или агресия. А как се справят? Въпросът предполага, че се справят. А за съжаление не винаги е така. И всъщност се оказва, че понякога тези, които се опасяват, че не са добри родители, всъщност са точно такива. Защото строгият родител, може да бъде добър.

  1. Доколко добрите обноски вървят ръка за ръка с доброто и може ли едно дете да няма добри обноски и да е добро?

Доброто отношение към околните, способността едно дете да общува, да отстъпва, но и да отстоява позициите си, са част от добрите обноски. Те са нещо много повече от ходенето с изправен гръб и правилната употреба на нож и вилица. Добрите обноски са цял комплекс от умения и способности, които дават на децата (а и на възрастните) умения да се представят по най-добрия начин във всяка една ситуация – когато са на гости или на детската площадка, на училище, на кръщене или вкъщи. Добрите обноски изграждат характер. Характер, който допринася за победи и приятелства. И това е дълбокият смисъл в това децата да ги усвояват.

  1. В Първа Детска Академия за Добри Обноски учите децата да общуват и да създават приятелства. Това помага ли им и в каква степен в бъдеще да изградят успешни бизнес партньорства?

Разбира се! Връзката между тях е ясна и много пряка. Вярваме, че умението да създаваш приятелства по-нататък се превръща в умение да създаваш партньорства. И това умение е изключително важно да се формира от ранна детска възраст. Защото можеш да имаш диплома от престижен университет, да знаеш няколко езика и въпреки това да не си успешен в живота. Включително и като родител.

  1. Кои са обноските, които едно дете или пък възрастен не бива никога да забравят да носят със себе си?

Това са добрината, усмивката, зачитането на околните. Но както казваме в Академията, добрите обноски никога не излизат във ваканция.

Вашето послание към читателите на сп. Business Lady?

Да вдъхвахме вяра на близките си когато и както можем….

 

Едно интервю с Невена Басарова-Дичева на сп. Business LADY, бр. 18  Невена Басарова-Дичева е признат и обичан специалист по добри обноски, основател и управител на Първа Детска Академия за Добри Обноски, където деца, тийнейджъри и техните родители се обучават как подрастващите да се държат в обществото, как да спазват добрите маниери и правилата на общуване. Създава иновативната методика „Гъвкава дисциплина“, с помощта на която децата се възпитават в уважение към правилата и в същото време имат свободата и простора да се развиват.

Невена създава академията след дълги години професионална подготовка в областта. Участвала е в обучения за личностно развитие и себепознание, преминала е поредица от курсове и тренинги за управление на стреса, повишаване ефективността при вземане на решения в проблемни ситуации. Завършила е тригодишно обучение за спецификата на общуване и възпитанието на деца и контролиране на детската агресия в най-ранна възраст. Сертифициран треньор е по емоционална интелигентност и специализира „Психологично консултиране и въведение в психотерапията“. Участвала е в международни семинари за обучение по протокол и бизнес етикет. Владее английски и италиански езици.

Носител е на годишна награда на сп. Business Lady в категорията „Обучение и развитие“ за въведените добри практики и ефективен мениджмънт в областта успешното личностно развитие и лидерство.

По образование Невена е юрист и магистър по Международни икономически отношения. Майка е на един син и умее да създава приятелства с деца от всякакви възрасти. За себе си тя казва: „Обичам да общувам с децата и да виждам света през техните очи. Вярвам, че с подкрепа и обич, те могат бъдат смели в мечтите си, осъзнати в действията си и хармонични във взаимоотношенията си. Тоест да бъдат щастливи!“

kidsadminАмбициозната майка възпитава неуверени деца, а подкрепящата майка възпитава амбициозни деца

Подобни Публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *