Последни публикации

Как добрите обноски могат да бъдат наш пътеводител в сложния свят на емоциите

Няма коментари

Изключително много се зарадвах, когато едно от любимите ми дамски списания създаде дискусионен формат на живо. Покрай натоварения график на Академията пропуснах първото събитие, но втората тема „Забранената целувка” ми се стори достатъчно провокативна, за да я пропусна. Ето защо във вторник вечер се присъединих към гостите на събитието в софийския Hotel Expo, сред които бяха публични личности като Драго Симеонов, Елисавета Белобрадова, Мира Добрева и много други.

Темата на дискусията „Забранената целувка” е вдъхновена от скандалната целувка на боксьора Кубрат Пулев и репортерката Джени Суши. Всички сме запознати с подробностите около случая, който доведе до сериозна глоба и отнемане на лиценза на Пулев в Калифорния, но именно публичността на казуса извади на показ множество обществени проблеми, които обсъдихме. Докъде се простират границите на личното ни пространство? Трябва ли и как да ги защитаваме? Имаше и подхвърляния за манталитета на българския мъж, с които, честно казано не съм напълно съгласна – за мен всичко е въпрос на възпитание, обноски и маниери. Беше чудесно, че споменахме и за обратната страна на проблема и че много съвременни мъже изпитват ако не страх, то поне голяма доза дискомфорт да демонстрират интерес към дамите, привлекли вниманието им, защото то лесно може да бъде изтълкувано като натрапване или дори сексуален тормоз.

От там разговорът се насочи към причините за проблемно поведение  – от социализма, през обществото, та до образа на жените, представен в класическите български филми. Естествено, възникна и въпросът за сексуалното насилие у дома и на работното място – как трябва да реагираме, ако попаднем в подобна ситуация? Какъв е казусът за неизбежната отбрана и отношението към жертвата? Как жените и мъжете да демонстрират желанията си по приемлив спрямо сегашните нагласи начин? Какво е позволено и забранено в момента

В крайна сметка като основен проблем се избистри фактът, че момчетата не знаят как да общуват с момичетата, нито пък момичетата с момчетата. Оттам тийнейджърите се превръщат във възрастни мъже и жени, които не умеят да комуникират помежду си.

Тук мога да споделя опит от модулите за тийнейджъри на Първа Детска академия за добри обноски, на които обсъждаме личното пространство. Вярвам, че тези граници е важно да бъдат обяснени на малчуганите отрано, например чрез налагане на правила за даване и получаване на играчки. Ключът към успеха е изграждането на емоционална интелигентност и поддържането на баланс между смелостта и умереността при изразяването на чувствата.

Моите възпитаници често питат как да постъпим, когато харесваме някое момиче или момче и как да му го покажем, без “да се изложим”. Учим се как да разчитаме езика на тялото и останалите аспекти на невербалната комуникация така, че да избегнем стреса, причинен от отхвърлянето при момчетата и от нежеланите аванси при момичетата. Младежите не само се научават как да показват интереса си по възпитан, отговорен и зрял (като за възрастта им) начин, но и как да приемат “не” за отговор и да уважават избора на човека насреща.

Независимо на каква възраст сме, добрите обноски задават правила на поведение, които са като опора, пътеводител в трудни ситуации. Дори в интимните отношения доброто възпитание е това, което дава основите на стабилна, функционираща връзка и ни помага да навигираме в сложния свят на емоциите.

Препоръката ми към родителите е да не подценяват важността на комуникацията със своите деца. Да, те действително учат най-добре през това, което виждат, копирайки го като модел на поведение. Но за добрите обноски и емоционалната интелигентност е важно и да се говори. Ако се чувствате несигурни и имате нужда от професионален съвет как да подходите, винаги можете да се обърнете към Първа Детска академия за добри обноски.

kidsadminКак добрите обноски могат да бъдат наш пътеводител в сложния свят на емоциите

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *